Sekcja Szachowa

Opis zajęć

Zajęcia szachowe w Miejskim Domu Kultury w Bochni prowadzone są przez Klub Sportowy Szachownica. Klub ten uczy dzieci i młodzież szachów od blisko 7 lat na terenie Powiatu Wielickiego oraz Bocheńskiego osiągając liczne sukcesy Wszystkie zajęcia odbywają się z podziałem na grupy o różnym poziomie umiejętności. Każdy uczestnik otrzymuje na zajęciach profesjonalny sprzęt do gry oraz zadania taktyczne do rozwiązywania pod okiem certyfikowanego instruktora szachowego. Zajęcia trwają ok. 45 minut z podziałem na teorię oraz praktykę. Dodatkowo w weekendy rozgrywane są turnieje online w których można się sprawdzić w wspólnej rywalizacji często z komentarzem i transmisją na żywo, którą prowadzi instruktor.

Zachęcamy do przeczytania krótkiego poniższego tekstu przez rodziców uczniów o tym jak gra w szachy wpływa na naukę w szkole. Na zajęcia szachowe można się jeszcze zapisać w październiku!

„Amerykański neurolog prof. Howard Gardner twórca „Teorii inteligencji wielorakich” twierdzi, że szachy rozwijają wyobraźnię przestrzenną dziecka, uczą stron świata, kierunków lewo – prawo oraz  określania odległości między przedmiotami oraz wyznaczania współrzędnych. Taka lekcja geometrii, w naturalny sposób, pomoże mu w matematyce, fizyce, nawet technice i geografii.

Gra w szachy ma także pozytywny wpływ na psychikę dzieci i ich późniejsze życie społeczne. W szachach każda decyzja niesie za sobą konsekwencje, decyzje podejmowane są pod presją, przez co dziecko, które gra w szachy uczy się radzić sobie ze stresem i porażką. Gra w szachy uczy też rywalizacji w duchu fair play, nie rodzi agresji, gdyż nie ma w niej miejsca na brutalność i wyzwiska dodatkowym atutem przede wszystkim w dzisiejszych czasach jest radzenie sobie z presją czasu, gdyż w szachach rywalizacja często odbywa się z pomocą zegara szachowego.

Zdaniem wielu profesorów i naukowców gra w szachy niesie za sobą wiele pozytywnych skutków. Przede wszystkim chodzi o lepsze przyswajanie matematyki, kształtowanie myślenia analitycznego, rozwijanie kreatywności, pamięci i intuicji. Dzięki szachom poprawia się koncentracja i cierpliwość. Jak  zaobserwowano i udowodniono w wielu badaniach, szachiści uczą się szybciej i osiągają wyższe oceny.”

O instruktorze

Łukasz Czaplak – Wychowanek klubu MKS Mos Wieliczka. Licencjonowany instruktor z pierwszą kategorią szachową, grający w szachy od 7 roku życia. Odnosił liczne sukcesy na turniejach ogólnopolskich jak i międzynarodowych. Od 2019 roku uczy dzieci i młodzież szachów. Znany z wyjątkowej cierpliwości i ciekawego podejścia do nauki.

Adresaci zajęć

W zajęciach mogą uczestniczyć dzieci oraz młodzież, a w przypadku większego zainteresowania możliwe jest utworzenie grupy dla dorosłych.

Harmonogram zajęć

Zajęcia odbywają się w każdy poniedziałek od godz. 16.30 do 19.30 z podziałem na małe grupy.

1. grupa 16.30-17.20,

2. grupa 17.30-18.20,

3. grupa 18.30-19.30

Koszt zajęć

Karnet miesięczny na zajęcia: 40 zł od osoby – płatny w sekretariacie lub kasie kina.

Zapisy

Zapisy dostępne są na stronie www.szachownica.org.pl w zakładce „Zapisz się”

lub bezpośrednio pod numerem telefonu 517135231.

Dodatkowe informacje

W obecnej sytuacji jaka panuje w kraju zalecamy maseczki ochronne na zajęciach szachowych oraz zeszyt A4 i długopis/ołówek.

Galeria zdjęć

Zdjęcie promujące Klub Szachownica
Przejdź do treści