Bochnię nosił w sercu: listopad 2023

gru 08, 2023

21 października 2023 roku odszedł do wieczności Jan Flasza, wieloletni dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera, Honorowy Ambasador Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia (2003), Honorowy Obywatel Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia (2022), Bene Meritus (Dobrze Zasłużony) dla Powiatu Bocheńskiego (2006). W latach 1994-1998 radny miejski, przewodniczący komisji kultury Rady Miasta tamtej kadencji. Nasz redakcyjny wpsółpracownik i przyjaciel, z „Kroniką Bocheńską” związany nieprzerwanie od jej założenia.

Curiculum vitae

Urodził się 23 czerwca 1952 roku w Gierczycach. Edukację rozpoczął w czterokolasowej szkole w rodzinnej miejscowości, a kontynuował w szkole podstawowej w Siedlcu oraz w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni. W 1976 roku ukończył studia historyczne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

W latach 1976-1982 pracował w bocheńskiej bibliotece miejskiej, najpierw na stanowisku starszego bibliotekarza, później kieronika Działu Gromadzenia i Udostępniania Zbiorów. W 1982 roku podjął pracę jako asystent w dziale historycznym Muzeum im. Stanisława Fischera; obejmował kolejno wyższe stanowiska, 16 sierpnia 1993 r. został powołany na dyrektora tej instytucji.

Funkcję tę piastował do 27 sierpnia 2021 roku, kiedy przeszedł na emeryturę.

Cały artykuł autorstwa Anny Kocot-Maciuszek dostępny jest w listopadowym numerze Kroniki Bocheńskiej.