Kazimierz – sławny i z czynów Wielki: marzec 2021

mar 11, 2021

Autor: Aleksandra Fortuna-Nieć

Z okazji przypadającego w marcu Bocheńskiego Dnia Kazimierza Wielkiego warto zaprezentować związane z nim pamiątki, a także przypomnieć o zbliżającej się rocznicy. W maju tego roku minie bowiem 150 lat od odsłonięcia pomnika Kazimierza Wielkiego na płycie Rynku.

Rynek w Bochni, 1933 rok.

W 2010 roku, gdy przypadała 700. rocznica urodzin Kazimierza Wielkiego, w wiśnickim zamku zorganizowano sesję naukową, której towarzyszyła wystawa „Kazimierz – sławny i z czynów Wielki”, przygotowana przez pracowników bocheńskiego oddziału archiwum. Organizatorami wydarzenia byli: Archiwum Państwowe w Krakowie, Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i Urząd Miejski w Nowym Wiśniczu. Motywem wiodącym wystawy stały się cytaty z kronik: Janka z Czarnkowa, Jana Długosza i kroniki katedralnej krakowskiej. Były one również komentarzem do eksponowanych dokumentów.

Sylwetka ojca

– „Panował lat dwanaście, jeden miesiąc i szesnaście dni… Należy go oceniać nie podług wyglądu fizycznego, którego mu poskąpiła natura, ale wedle odwagi, która tkwiła w wątłym, lecz czerstwym ciele.”

W pierwszej części ekspozycji zaprezentowano sylwetkę Władysława Łokietka – ojca Kazimierza Wielkiego. W tej części wykorzystano fragmenty kronik (jak powyższy cytat z „Roczników, czyli Kronik sławnego Królestwa Polskiego” Jana Długosza), kopie dziewiętnastowiecznej ikonografii czy zdjęcia pieczęci i dokumentów wystawionych przez władcę, przechowywanych w zbiorach Archiwum Narodowego w Krakowie.

Artykuł Agnieszki Gicali można przeczytać w marcowym numerze Kroniki. 
Przejdź do treści