DKF: „Opadające liście” Akiego Kaurismäkiego

Opadające liście

DKF „Maciste” zaprasza 18 kwietnia na słodko-gorzką opowieść o życiowych outsiderach, którzy nieustannie poszukują szczęścia – film: „Opadające liście”. Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki przedstawia nam obraz będący celebracją małych chwil i niepozornych gestów, gdzie jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych. Początek o godz. 19.00. Prelekcję przed filmem wygłosi: dr Maciej Stroiński.

W tym filmie wiara do znajdowania światła w ciemności nigdy nie wydaje się ani trochę fałszywa czy naiwna.

David Ehrlich, Indiwire

Ansa to małomówna pracowniczka lokalnego supermarketu, Holappa z kolei zarabia na życie na budowie. Łączy ich szlachetne usposobienie oraz pasmo kolejnych porażek, jakich oboje na każdym kroku doświadczają. Kobieta straciła właśnie pracę, bo jej przełożonym nie spodobał się ludzki gest, na jaki się zdobyła, mężczyzna natomiast zmaga się z poważnym problemem alkoholowym.

Spotykają się przypadkiem, na imprezie karaoke. Od pierwszej chwili widać, że tych dwoje zupełnie nieprzystosowanych do dzisiejszego świata bohaterów to bratnie dusze. Ciągnie ich do siebie, choć towarzyszy temu nutka niepewności. W końcu życie było dla nich do tej pory raczej pasmem niepowodzeń i bolesnych rozczarowań. Na naszych oczach kwitnie jednak niewinne, piękne uczucie, choć w tle, co słyszymy w radiowych odbiornikach, rozgrywają się dramatyczne wydarzenia związane z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Reżyser:

Aki Kaurismäki – fiński reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Urodził się w 1957 roku w Orimattila. Swą filmową karierę rozpoczął od współpracy ze starszym bratem Miką przy filmie „The Liar” (1981), gdzie współtworzył scenariusz i wcielił się w główną rolę. Samodzielnie zadebiutował dwa lata później „Zbrodnią i karą”, adaptacją klasycznej powieści Fiodora Dostojewskiego. Kolejne produkcje Kaurismäkiego cieszyły się sporym zainteresowaniem, zwracając na niego uwagę filmowego świata. W 2002 roku „Człowiek bez przeszłości” zdobył Grand Prix i Nagrodę Jury Ekumenicznego na festiwalu w Cannes. Jego filmy określane są jako pełne humanizmu czarne komedie, których bohaterami zwykle są outsiderzy, ludzie na marginesie społeczeństwa, próbujący odnaleźć własną drogę.

Wybrana filmografia:

2023 Opadające liście

2017 Po tamtej stronie

2011 Człowiek z Hawru

2006 Światła o zmierzchu

2002 Człowiek bez przeszłości

1996 Dryfujące obłoki

1994 Leningrad Cowboys spotykają Mojżesza

1994 Tatiana

1992 Życie cyganerii

1990 Wynająłem płatnego mordercę

1990 Dziewczyna z fabryki zapałek

1989 Leningrad Cowboys jadą do Ameryki

1988 Ariel

1987 Hamlet robi interesy

1986 Cienie w raju

1983 Zbrodnia i kara

1981 Saimaa-ilmiö

Bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u

Organizatorzy: DKF „Maciste”, kino Regis, Miejski Dom Kultury

Działalność DKF „Maciste” współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Przejdź do treści