Jan Matejko na Białej

Dni Bochni będą miały w tym roku jeszcze jedną odsłonę – tę związaną z patronem Szkoły Podstawowej nr 5 – Janem Matejką. Rok 2023 ogłoszono bowiem Rokiem Jana Matejki.

Dotychczas odbyły się m.in. międzyszkolne konkursy:

• historyczny – dotyczący „Wiedzy o życiu i twórczości Jana Matejki”,
  • plastyczny – „Bądź jak Matejko”
  • fotograficzny – „Postacie z obrazów Mistrza Jana Matejki- żywe obrazy”.

Rozdanie dyplomów i nagród przyznanych w konkursach zorganizowano w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni 29 maja.

Wystawa (przygotowana przez Agatę Kufta-Pletty) obejmuje189 prac o różnej tematyce, wykonanych w różnych technikach plastycznych oraz 30 prac, na których uwieczniono dzieci z bocheńskich przedszkoli i szkół podstawowych w scenach z obrazów Mistrza Jana. W Kopalni Sztuki Bochnia można był podziwiać ją od 29 maja.

Zakończenie wystawy odbędzie się w 16 czerwca na ulicy Białej w Bochni w ramach obchodów Święta Ulicy Białej. Prace zostaną zaprezentowane przed siedzibą PZU ul. Biała 19.

16 czerwca o godzinie 11.00 zapraszamy z kolei na spacer bocheńskimi ulicami „Szlakiem Jana Matejki” z Janem Flaszą.