Lisie harce: czerwiec 2021
Autor: Aleksandra Fortuna-Nieć
Wiosną na świat przychodzą nowe pokolenia wielu dzikich zwierząt. W maju z nor zaczynają wychodzić młode lisy, które z zaciekawieniem poznają świat. Obserwowanie małych zwierząt w ich naturalnym środowisku jest niezwykle przyjemne, ale czasem starsze osobniki potrafią bardziej zaskoczyć.
Lis, to znany wszystkim gatunek drapieżnego ssaka. Ma rude futro, charakterystyczny długi ogon i spiczaste uszy. Każdy wie jak wygląda. Jest pospolitym zwierzęciem, którego możemy spotkać zarówno w lesie, jak i w okolicach naszych domów czy nawet w dużym mieście. Wszystko dzięki doskonałej adaptacji do nowych środowisk. Potrafi dostosować się niemal wszędzie.
Żywi się przede wszystkim gryzoniami, ale nie gardzi też padliną. Poluje również na młode zające i ukrywające się w trawie podloty ptaków, na przykład bażanty czy kuropatwy. W pobliżu osad ludzkich odwiedzają śmietniki i wysypiska, gdzie szukają resztek jedzenia.
Lisy mieszkają w norach, które same wykopują bądź zajmują nory innych gatunków, na przykład borsuków. Nic dziwnego, skoro ich biotopem są łąki i pola – głównie na skraju lasów, gdzie się osiedlają. Norę, którą zamieszkują bardzo łatwo rozpoznać ze względu na resztki pokarmów, które się przed nią znajdują (na przykład szczątki piór lub fragmenty kości). Lisy – w przeciwieństwie do borsuków – nie należą do czyściochów. Gdy znajdziemy w lesie norę i będziemy zastanawiać się do kogo należy, wystarczy po prostu dobrze się rozejrzeć.
Artykuł Patrycji Wąsikowskiej przeczytać można w całości w czerwcowym numerze Kroniki Bocheńskiej.