Z Bochni w różne zakątki globu: maj 2022
Autor: Aleksandra Fortuna-Nieć
Wyjątkowo różnorodny i ciekawy program przygotowali organizatorzy 2. Małopolskiego Festiwalu Podróżniczego 50°N, który tym razem już w trybie stacjonarnym – a nie w formie online jak przed rokiem – odbył się w kinie Regis. W ciągu trzech dni na scenie pojawiło się aż 19 osobistości z podróżniczego, górskiego, dziennikarskiego i sportowego świata. Podczas 14 prelekcji widzowie przenieśli się w różne zakątki globu od Małopolski, przez Ukrainę, Gruzję, Japonię, Nową Zelandię, Himalaje aż do biegunów Ziemi.
Podróżniczy weekend zainaugurowała 22 kwietnia Wielka Lekcja Geografii. Festiwalowi goście spotkali się z uczniami ze Szkół Podstawowych nr 4 i nr 1 w Bochni. Paulina Kozub-Chwastek i Jan Mela na przykładzie swoich doświadczeń przekonywali młodzież o tym, że warto marzyć, zwiedzać kolejne kraje i poznawać nowych ludzi. Anna Jarzębska i Krzysztof Florys skupili się na podróżach po Polsce, zapraszając zebranych do świata questów, czyli gier terenowych polegających na poszukiwaniu skarbów.
Pomysłodawcy festiwalu, dziennikarze Radia Kraków Kuba Niziński i Bartek Piziak, prowadzący audycji „Między biegunami”, zachęcali do uczestnictwa w wydarzeniu w radiowym programie nagrywanym na żywo na płycie bocheńskiego Rynku. Słuchacze radia mogli usłyszeć wówczas m.in. wypowiedzi dyrektorki Miejskiego Domu Kultury Anny Kocot-Maciuszek, starosty bocheńskiego Adama Korty i przewodnika turystycznego Stanisława Mroza.
Przez Hobbiton i wulkany po kieliszek dobrego wina
Pochodząca z Bochni Paulina Kozub-Chwastek była pierwszą festiwalową prelegentką w kinie Regis. Na początek podzieliła się z zebranymi bardzo osobistymi doświadczeniami. W 2011 roku podczas zejścia z Mont Blanc, pod lawiną kamieni zginął jej mąż, wspinacz Wojciech Kozub. Paulina miała wówczas dwadzieścia lat, a jej córka zaledwie miesiąc. Zebranym opowiedziała o tym, jak podróże pomogły jej dojść do siebie po śmierci męża, jak przypadkowe spotkania wpłynęły na jej postrzeganie świata i w jaki sposób ułożyła swoje życie na nowo. Obecnie jest szczęśliwą żoną i mamą dwójki dzieci.
Okazuje się, że Tomasz Gorazdowski, którego głos na co dzień można usłyszeć w Radiu 357, objechał na motocyklu świat dookoła, a samochodem zwiedził trzy Ameryki. W kinie Regis opowiadał o Nowej Zelandii, szczegółowo opisując zakątki znane miłośnikom filmowej wersji „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”. Zaprezentował zdjęcia z Tahiti, Bora Bora, Wysp Cooka czy Vanuatu.
W nietypowej odsłonie zaprezentowała się świetnie znana między innymi z kulinarnych programów Ewa Wachowicz. Wraz z Klaudią Cierniak-Kożuch zdradziła szczegóły realizowanego od 2012 roku projektu „Korony Wulkanów Ziemi”. Do sięgnięcia po wulkaniczną koronę podróżniczkom został jeden, ostatni już szczyt – ten najbardziej niedostępny, trudny i odległy – Mount Sidley (4285 m n.p.m), leżący na Antarktydzie. Mają za sobą wspinaczkę m.in. na najwyższy wulkan świata – Ojos del Salado, położony w Andach na granicy Argentyny i Chile. Rozmowę z Ewą Wachowicz publikujemy na łamach Kroniki.
Na zdjęciu złoty medalista olimpijski Dawid Tomala, jeden z gości festiwalu. Cały artykuł, a także rozmowy z Ewą Wachowicz, Szymonem Opryszkiem i Janem Melą publikujemy w majowej Kronice.