Jan Flasza – honorowy obywatel: październik 2022

paź 18, 2022

Autor: Aleksandra Fortuna-Nieć

Zanim rozpoczęły się obrady zwołanej na 29 września sesji uroczyście nadano byłemu dyrektorowi miejscowego muzeum Janowi Flaszy tytuł Honorowego Obywatela Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia. Wcześniej tytuł ten, będący wyrazem szczególnego wyróżnienia, przyznano tylko trzem osobom: dyrygentowi i pedagogowi Jerzemu Katlewiczowi, abp Henrykowi Nowackiemu i prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

„1. Tytuł jest wyrazem szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne i trwałe zasługi dla Gminy Miasta Bochni. 2. Tytuł jest nadawany osobom szczególnie zasłużonym, których pełne zasług życie i praca sprawiły, że Gmina Miasta Bochni szczyci się swoim związkiem z nimi” – tak brzmi regulamin. Przypomnijmy, wnioskodawcami mogą być: burmistrz, komisje rady miasta, stali mieszkańcy miasta w grupie nie mniejszej niż 500 osób, instytucje, organizacje społeczne, gospodarcze i polityczne oraz stowarzyszenia działające na terenie miasta.

Wniosek o nadanie tytułu Janowi Flaszy wpłynął do biura rady 7 lipca. Podpisało go ponad 600 mieszkańców. Zgodnie z procedurą uzyskał on pozytywną opinię Komisji Honorowej, w skład której wchodzą: przewodniczący rady miasta, przewodniczący komisji stałych i burmistrz. Natomiast radni uchwałę w tej sprawie podjęli jednogłośnie na poprzedniej sesji. Uzasadnienie jest niezwykle obszerne, zawiera opis całej drogi zawodowej wieloletniego dyrektora Muzeum im. Stanisława Fischera. Przytaczamy tylko jego niewielkie fragmenty przypominając, że Kronika bardzo obszernie o działalności Jana Flaszy pisała we wrześniowym numerze z 2021 roku, w związku z jego przejściem na emeryturę.

Jan Flasza urodził się 23 czerwca 1952 roku w Gierczycach. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni oraz studia historyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim. W latach 1976-1982 pracował w bocheńskiej bibliotece, najpierw na stanowisku starszego bibliotekarza, a od 1978 roku był kierownikiem działu gromadzenia i udostępniania zbiorów.

W 1982 roku podjął pracę jako asystent w dziale historycznym muzeum, będąc kolejno starszym asystentem, adiunktem, kustoszem, a następnie starszym kustoszem. 16 sierpnia 1993 roku został powołany na stanowisko dyrektora. Funkcję tę piastował do 27 sierpnia ubiegłego roku. W 2003 roku, w uznaniu wybitnych osiągnięć na rzecz pielęgnowania wielowiekowej historii Bochni oraz jej promocji na arenie krajowej i międzynarodowej, kapituła pod przewodnictwem burmistrza przyznała Janowi Flaszy zaszczytny tytuł Honorowego Ambasadora Królewsko-Górniczego Miasta Bochnia.

To on uczynił z muzeum instytucję znaną nie tylko ze swoich bogatych i różnorodnych zbiorów, lecz także z działalności wystawienniczej w kraju i za granicą. Lista dokonań Jana Flaszy jest bardzo długa, podajemy tylko kilka przykładów. Był pomysłodawcą wielu projektów (między innymi „Z Bochni w świat. Ze świata do Bochni” oraz „Wirydarz pełen muzyki”), współorganizatorem i kreatorem Czwartkowych Spotkań Muzealnych, założycielem i redaktorem naukowym „Rocznika Bocheńskiego”. Jest autorem licznych publikacji poświęconych przeszłości Bochni i regionu, a od 1990 roku zamieszcza je również w naszym miesięczniku.

Czytaj cały artykuł w październikowym numerze Kroniki Bocheńskiej. 
Przejdź do treści