825 lat temu: styczeń-luty 2023

lut 09, 2023

Autor: Aleksandra Fortuna-Nieć

W 2023 r. przypada 770. rocznica lokacji miejskiej Bochni. To oczywiście nie jedyna, choć z pewnością najważniejsza spośród kilkudziesięciu istotnych rocznic przypadających w roku jubileuszowym. Od lat prezentujemy na łamach „Kroniki” kalendarze na rozpoczynający się rok przywołując w nich daty wydarzeń i postaci związanych z dziejami miasta, na które warto zwrócić uwagę. Wybór ma charakter autorski, zatem subiektywny, stąd rozmaita waga prezentowanych wydarzeń. Mamy wszakże nadzieję, że układają się w zajmujący obraz dziejów miasta. I jeszcze jedno – w niniejszym zestawieniu pominęliśmy obchody kolejnych rocznic lokacji miasta, począwszy od 1953 r., które przedstawimy w następnym numerze…

825 lat temu

Z 1198 r. pochodzi pierwsza wzmianka źródłowa o Bochni! Wtedy właśnie patriarcha jerozolimski Monachus potwierdził, że rycerz Mikora Gryfita darował w latach ok. 1163-1175 „sól w Bochni” („sal de Bochegna”) klasztorowi bożogrobców z Miechowa. Była to jeszcze sól warzona, uzyskiwana ze solanki. W 1998 r. niebywałą atrakcją dla bochnian była tygodniowa prezentacja w muzeum bocheńskim tego wspaniałego zabytku z okazji  800. rocznicy jego wystawienia (1998). Dokument znajduje się w Bibliotece Książąt Czartoryskich w Krakowie.

645 lat temu

Z 1378 r. posiadamy pierwszą informację źródłową o ratuszu na rynku. Był on najważniejszą budowlą świecką średniowiecznej Bochni – siedzibą władz miejskich, wzniesioną przypuszczalnie w okresie panowania Kazimierza Wielkiego. Pierwotnie gotycki, piętrowy, z wieżą, z której trębacz miejski trąbił „godzinę”. Okazała budowla wskutek pożarów, braku troski oraz pieniędzy popadała w coraz większą ruinę w następnych stuleciach. Ratusz rozebrali (w czasach rozbiorów) Austriacy, ponieważ miał grozić zawaleniem.

To tylko fragmenty obszernego kalendarium autorstwa Jana Flaszy. Zapraszamy do kiosków... 
Przejdź do treści