Standardy Ochrony Małoletnich


  1. Użyte poniżej określenia oznaczają:
    – MDK – Miejski Dom Kultury w Bochni.
    – Dyrektor – dyrektora MDK.
    – Koordynator – osoba wyznaczona do organizowania działań MDK zmierzających do realizacji obowiązków wynikających z ustawy.
    – przestępstwo – przestępstwo, o którym mowa w art. 2 ustawy.
    – krzywdzenie – zachowanie niedozwolone, mające ujemny wpływ na rozwój psychiczny lub fizyczny małoletniego.
    – ustawa – ustawę z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz. U. z 2023 r. poz. 1304, 1606).
    – Standardy – Standardy ochrony małoletnich przed krzywdzeniem, o których mowa w ustawie, określone w niniejszym dokumencie na użytek MDK.
    – opiekun – osoba pełnoletnia, pod którego opieką znajduje się dziecko w MDK.
    – opiekun prawny – osoba ustanowiona do ochrony interesów osobistych i majątkowych innej osoby, gdy ta takiej opieki potrzebuje.
  2. Celem wdrożenia Standardów jest zadbanie o przyjazne i bezpieczne warunki korzystania przez małoletnich z zasobów i usług MDK.
  3. Obowiązki koordynatora w MDK w Bochni pełni Dyrektor.
  4. Pracownicy realizują zasady ochrony małoletnich w ramach obowiązującego prawa i przepisów wewnętrznych organizacji.
  5. Zasady zapewniające bezpieczne relacje pracowników z małoletnimi, określone przez Standardy, obowiązują wszystkich pracowników oraz osoby współpracujące z MDK.
  6. Znajomość i zaakceptowanie zasad są potwierdzone podpisaniem oświadczenia, którego wzór stanowi załącznik nr 4 do Standardów.
  7. Rekrutacja pracowników odbywa się zgodnie z niniejszymi Standardami oraz obowiązującymi przepisami prawa. MDK wykonuje względem swoich pracowników wszystkie obowiązki, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304,1606).
  8. Wszystkie osoby fizyczne podejmujące współpracę z MDK, realizujące działania z udziałem małoletnich bez względu na rodzaj łączącej je umowy (umowa zlecenie, umowa o dzieło, itp.) zobowiązane są zapoznać się ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w MDK i zaakceptować je, a także przekazać MDK dane osobowe oraz dokumenty, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304,1606).
  9. Wszystkie osoby prawne podejmujące współpracę z MDK, realizujące działania z udziałem małoletnich, zobowiązane są względem personelu wyznaczonego do realizacji działań z udziałem małoletnich wykonać wszystkie obowiązki, o których mowa w art. 21 ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (tj. Dz.U. z 2023 r. poz. 1304,1606) oraz zapoznać cały personel wyznaczony do realizacji działań z udziałem małoletnich ze Standardami Ochrony Małoletnich obowiązującymi w MDK i zaakceptować je.
  10. Pracownicy zobowiązani są do utrzymywania profesjonalnych relacji z małoletnimi przy zastosowaniu działań i komunikatów adekwatnych do sytuacji, wieku małoletniego i jego stopnia rozwoju. W komunikacji z dziećmi zachowują spokój, cierpliwość i szacunek.
  11. W pomieszczeniach MDK w widocznym miejscu umieszczone są materiały edukacyjne dotyczące bezpiecznych relacji dorosłych z dziećmi, a także numery telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
  12. Pracownicy w ramach wykonywanych obowiązków zwracają uwagę i reagują na symptomy krzywdzenia małoletnich, zarówno przez osobę dorosłą, jak i inną osobę małoletnią.
  13. MDK zapewnia ochronę w zakresie publikacji wizerunku małoletnich. Pracownicy nie mogą utrwalać wizerunku małoletnich (filmowanie, nagrywanie głosu, fotografowanie) dla potrzeb prywatnych. Utrwalanie wizerunku małoletnich jest możliwe wyłącznie na potrzeby MDK oraz za zgodą rodzica/opiekuna, udzielaną w formie pisemnej. Wzór zgody stanowi załącznik nr 3 do Standardów. Jeśli wizerunek dziecka stanowi szczegół całości, takiej jak: zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, wydarzenie, zgoda rodzica/opiekuna prawnego na utrwalenie i upublicznienie wizerunku nie jest wymagana. Podpisywanie zdjęć/nagrań identyfikujących małoletniego z imienia i nazwiska dopuszczane jest tylko w przypadku małoletnich biorących udział w konkursach. Jeżeli rodzice/opiekunowie prawni nie wyrażają zgody na utrwalanie wizerunku małoletniego, ich decyzja będzie respektowana przez pracowników MDK.
  14. W przypadku powzięcia przez pracownika podejrzenia, że małoletni jest krzywdzony lub zgłoszenia takiej okoliczności przez małoletniego lub inną osobę:
    – Pracownicy są zobowiązani do udzielenia pomocy małoletniemu i poinformowania Koordynatora.
    – Koordynator jest zobowiązany do zawiadomienia rodziców lub opiekunów małoletniego i przekazania im informacji na temat dostępnej oferty wsparcia, a także do poinformowania rodziców lub opiekunów prawnych małoletniego o obowiązku zgłoszenia przez MDK podejrzenia krzywdzenia małoletniego do odpowiedniej instytucji.
    – Dyrektor składa zawiadomienie o podejrzeniu przestępstwa do prokuratury lub policji, a w razie potrzeby do innych podmiotów.
    – Pracownik ma obowiązek sporządzenia notatki służbowej i przekazania jej Koordynatorowi, który z przebiegu każdej interwencji sporządza kartę interwencji, której wzór stanowi załącznik nr 1 do Standardów.
  15. Na prośbę oraz w konsultacji z rodzicami lub opiekunami prawnymi sporządza się plan wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
  16. W przypadku podejrzenia, że życie małoletniego jest zagrożone lub grozi mu ciężki uszczerbek na zdrowiu należy niezwłocznie poinformować odpowiednie służby (policja, pogotowie ratunkowe), dzwoniąc pod numer 112 lub 999 (pogotowie ratunkowe). Poinformowania służb dokonuje pracownik, który pierwszy powziął informację o zagrożeniu i następnie wypełnia kartę interwencji, a następnie przekazuje ją Koordynatorowi.
  17. Wszystkie osoby, które w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych powzięły informację o krzywdzeniu małoletniego lub informacje z tym związane, są zobowiązane do zachowania tych informacji w tajemnicy, wyłączając informacje przekazywane uprawnionym instytucjom w ramach działań interwencyjnych.
  18. Dokumentację powstałą w wyniku czynności związanych z realizacją Standardów Ochrony Małoletnich w MDK oznacza się klauzulą zastrzeżone – nie należy jej kopiować w celu udostępniania, rozpowszechniać, ani w jakikolwiek sposób udostępniać dokumentów dotyczących danego przypadku krzywdzenia małoletniego z wyłączeniem udostępniania instytucjom uprawnionym w ramach działań interwencyjnych.
  19. W przypadku, gdy zgłoszono krzywdzenie małoletniego, dokonywane przez pracownika MDK, wówczas zostaje on odsunięty od wszelkich form kontaktu z małoletnimi do czasu wyjaśnienia sprawy.
  20. Zadania związane z działalnością na rzecz ochrony małoletnich przed krzywdzeniem realizują wszyscy pracownicy MDK natomiast za skuteczne funkcjonowanie Standardów Ochrony Małoletnich, w szczególności za monitorowanie realizacji Standardów, reagowanie na sygnały naruszenia Standardów, prowadzenie rejestru zgłoszeń oraz zaproponowanie zmian w Standardach odpowiedzialny jest Koordynator.
  21. W celu zapewnienia dostosowania Standardów do aktualnych potrzeb oraz zgodności z obowiązującymi przepisami Koordynator przeprowadza, co najmniej raz na 2 lata, przegląd oceniający poziom realizacji Standardów. Koordynator dokonuje opracowania wyników przeglądu, sporządza raport. W razie potrzeby do Standardów wprowadzane są niezbędne zmiany. Za przygotowanie propozycji zmian odpowiedzialny jest Koordynator.
  22. Wersję elektroniczną Standardów udostępnia się zgodnie z ustawą, natomiast wydruk papierowy Standardów w wersji zupełnej oraz skróconej przeznaczonej dla małoletnich (załącznik nr 2 do Standardów Ochrony Małoletnich) wywiesza się w widocznym miejscu.

W razie potrzeby małoletnim oraz ich rodzicom albo opiekunom prawnym lub faktycznym udziela się informacji o treści Standardów i wynikających z nich skutkach.

Wersja skrócona dla małoletnich

Podstawową zasadą obowiązującą w Miejskim Domu Kultury w Bochni jest działanie dla Twojego dobra. Pracownicy MDK, rówieśnicy oraz inne osoby przebywające w MDK powinni traktować Cię z szacunkiem oraz uwzględniać Twoje potrzeby.

Zakazane jest stosowanie przemocy w jakiejkolwiek formie.

Jeśli uważasz, że ktoś zachowuje się wobec ciebie nieodpowiednio i nie czujesz się bezpiecznie lub jeśli jesteś świadkiem stosowania jakiejkolwiek formy agresji lub przemocy wobec innego dziecka, możesz o tym powiedzieć jakiemukolwiek innemu pracownikowi MDK.

Możesz też napisać do nas na adres e-mail: sekretariat@mdkbochnia.eu

Przejdź do treści