Toxic Media – rozjaśniamy ciemną stronę Internetu
Ankieta przeprowadzona wśród 500 uczniów bocheńskich szkół średnich pokazała, że większość młodych ludzi spełnia czas w Internecie od 3 do 4 godzin dziennie, media społecznościowe są głównym czynnikiem kreującym „kanon piękna” oraz światopogląd; 80 procent uważa, że wielu rówieśników kreuje swój wizerunek w portalach społecznościowych a, co piąty doświadczył hejtu w sieci.
Uczennice klasy trzeciej Zespołu Szkół nr 2, kształcące się w zawodzie technika reklamy, przystąpiły do realizacji projektu społecznego „Toxic Media” w ramach pierwszej praktycznej ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Projekt prowadzony przez czteroosobowy zespół ma za zadanie uświadomienie młodzieży, jak dużym problemem jest toksyczność mediów społecznościowych. Na Instagramie, uczennice zamieszczają posty o hejcie, kreowaniu światopoglądu czy wpływie Internetu na samoocenę. Na kanale YouTube i Instagramie publikują wywiady z rówieśnikami, którzy zetknęli się z hejtem.
Działania uczennic „budowanki” są wspierane przez partnerów: Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną, Miejsku Dom Kultury, Powiatową i Miejską Bibliotekę Pedagogiczną. Kampania będzie realizowana do marca obecnego roku.