DKF: "W objęciach węża" - 4.03.2016

Gorąco zapraszamy na kolejne spotkanie DKF Maciste w dniu 4 marca (piątek) o godz. 19.00. Obejrzymy nominowany do Oscara film Ciro Guerry "W objeciach węża". Prelekcję wygłosi publicystka popkulturowa Kaja Klimek, współprowadzącą program "Weekendowy Magazyn Filmowy" (TVP), najpierw u boku  Tomasza Raczka, a od jesieni 2015 r. wraz z Piotrem Czerkawskim.  W 2015 roku zdobywczyni Nagrody PISF w kategorii "Audycja filmowa" (za Weeekendowy Magazyn Filmowy).


W objęciach węża to trzeci film w dorobku kolumbijskiego reżysera Ciro Guerra. Ten niezwykle intuicyjny i hipnotyczny film fabularny, w którym obowiązuje logika marzeń i snów, jest nie tylko przykładem realizmu magicznego w kinie. To fascynujący obraz człowieka, natury i negatywnej strony kolonializmu. To również ciekawy filmowy traveloque, portretujący piękno Amazonii i jej rdzennych mieszkańców. Panoramiczne kompozycje autorstwa Davida Gallego zachwycają subtelnością i monochromatyczną formą. Film powstawał 5 lat.
Zainspirowany został prawdziwymi dziennikami dwóch pierwszych odkrywców kolumbijskiej Amazonii: niemieckiego etnografa Theodora Kocha-Grunberga, który podróżował po niej w 1911 roku oraz amerykańskiego naukowca Richarda Evansa Schultesa, który podążał śladem dzienników Kocha-Grunberga trzy dekady później. Obaj pojawiają się w filmie jako symbole Zachodniego stylu życia i postrzegania świata, dalekiego od tradycyjnej wiedzy i mądrości. Film zadedykowany został kolumbijskiej Amazonii i jej rdzennym mieszkańcom, których pieśni nigdy nie usłyszymy.

Treść filmu:
Amazoński szaman Karamate to "ostatni Mohikanin" swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny - rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym oddzielnie szaman towarzyszy. Ich podróż przez Amazonię powoli zmienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, które dzieli od siebie 40 lat, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się dzieją. Naukowcy szybko uświadamiają sobie, że ich logika jest bezużyteczna w starciu ze światem, w którym mity i rytuały okazują się ważniejsze od nauki. Po drodze spotykają niemal wszystko - od kanibalizmu po zdegenerowane kulty wyrosłe z katolicyzmu. Obserwujemy świat intuicji, w którym przypadek, szaleństwo i magia odgrywają równą rolę.

WIĘCEJ: DKF AKTUALNOŚCI

------------------
W OBJĘCIACH WĘŻA (2015)
Gatunek: dramat/przygodowy
Piątek, 4 marca  2016, godz. 19.00
Kino Regis, ul. Regis 1
bilety: 10 zł, 5 zł dla członków DKF-u
Zrealizowano przy wsparciu PISF

Nasi partnerzy

  • Logo 1
  • Logo 3
  • Logo 4
  • Logo 5
  • Logo 6
  • werner
  • Logo 2